Ķeguma pusē purvā izrok Otrā pasaules kara laika lidmašīnas atlūzas

Ķeguma pusē meklēšanas vienību pārstāvji no purva izcēla kara laikā notriektas Otrā pasaules kara izlūklidmašīnas atlūzas.  

Aukstumā un ūdenī līdz ceļiem grupa brīvprātīgo meklēja vairāk nekā 70 gadus senās vēstures liecības.

Pēc vietējo iedzīvotāju nostāstiem šajā vietā notriekta Sarkanās armijas divmotoru izlūklidmašīna.

“Virsbūve esot saplosīta. Cilvēki, ir redzējuši, kā viņa krīt. Lielu gabalu pa zemi gājusi, purns ietriekts dūņās,” stāstīja Birzgales pagasta iedzīvotājs Uldis Brants.

“Pēc kara viena daļa vēl bijusi redzama. Viens motors.. Entuziasts traktorists to dzinēju bija izcēlis un sovhoza darbnīcās vēl ilgi mētājās.  Pēc tam metāllūžņos nodeva,” atcerējās Brants.

“1944. gada rudenī šajā apkaimē bija ļoti lielas kaujas. Notika izlūkošana. Padomju armijas aviācija izlūkoja vācu armijas aizmuguri. No arhīva materiāliem kļuva skaidrs, ka šeit notrieca vai nu lidmašīnu IL, vai P-2,”  stāstīja meklēšanas vienības “Brālība” valdes priekšsēdētājs Jurijs Teteris.

Путешествия бизнес авиацией

Rakšana saskaņota ar pašvaldību un zemes īpašnieku, un darbus veica divas brīvprātīgo vienības “Patriots un “ Brālība”, kopumā aptuveni 30 vīri.

“Ceram atrast arī lidotāju, jo lidmašīnā P-2 bija trīs lidotāji. Pēc dažām ziņām, divi esot nošauti, bet varbūt bija trešais lidotājs,” stāstīja Teteris.

“Lidotāji esot katapultējušies un viņus, kā teica, vācieši likuši viņus noķert un likvidēt. Tā ir leģenda. Vietējie neviens nav redzējis,” atzina Brants.

Ar Pirmajā un Otrajā pasaules karā kritušo un pazudušo karavīru meklēšanu biedrību pārstāvji nodarbojas savā brīvajā laikā un to dara par saviem līdzekļiem.

“Ja cilvēkam karā pazuda radinieks, kaut vai arī pēc 70 gadiem, to vietu atrast un cilvēka paliekas, tas ir svarīgi. Mēs uzskatām, ka jebkuram cilvēkam ir tiesības būt cilvēciski apglabātam un lai viņam būtu piemiņas vieta,” savu darbu skaidroja meklēšanas vienības “Patriots” dalībnieks Genādijs Zarjanskis.

Читайте также  EK jaunā aviācijas stratēģija paredz vērienīgu nozares modernizāciju

“Citam tā ir makšķerēšana, citam medības. Bet mums ir šāds hobijs – nodarbojamies ar meklēšanu. Esam atraduši trīs lidmašīnas Umurgā un Ķekavas apkaimē. 2014. gadā atradām arī latviešu strēlniekus, kurus pārapbedīja,” piebilda Tetris.

Pēc gandrīz piecu stundu darba, viņiem beidzot uzsmaidījusi veiksme — izdevies atrast dzinēju. Pēc tā numura arhīvos varēs noskaidrot, kas notika ar apkalpi.

Авиаперелеты на мероприятия и события

Яндекс.Метрика