Polijā piemin «Lituanica» lidojumu pāri Atlantijas okeānam


Foto: Flickr.com/ bdearth

Apritējuši 85 gadi kopš leģendārā lidmašīnas «Lituanica» lidojuma pāri Atlantijai, kas atstājis paliekošas pēdas Lietuvas vēsturē un tautas pašapziņā. Polijas un Lietuvas ārlietu ministri svētdien piedalījās piemiņas ceremonijā Pščelnikas ciemā Polijā.

Lietuviešu lidotāji Stepons Darjus un Stasis Ģirēns 1933. gada 15. jūlijā ar nelielo lidmašīnu «Lituanica» devās no Ņujorkas pāri okeānam, cerot bez nolaišanās sasniegt Kauņu.

Путешествия бизнес авиацией

Vēsts izplatījās pasaules ziņu aģentūrās, un sagaidīt savus drosmīgos tautiešus Kauņas lidostā sapulcējās 25 tūkstoši cilvēku. Okeānu lietuvieši šķērsoja veiksmīgi, tomēr pēc 37 stundām ceļā lidmašīna vētras laikā nogāzās mežā, vairāk nekā 100 kilometrus uz austrumiem no Berlīnes, tagadējā Polijas teritorijā. No Lietuvas viņus šķīra tikai aptuveni 650 kilometri.

Bojāgājušie lidotāji kļuva par nācijas varoņiem. Viņiem uzcelti pieminekļi Lietuvā, Polijā un ASV, par lidojumu uzņemta dokumentālā un mākslas filmas, bet viņu attēls bija izvietots uz desmit litu naudas zīmes.

Pasaules aviācijā šis lidojums ir nozīmīgs ar to, ka pilotiem bez nolaišanās izdevās pieveikt 6411 kilometrus — tobrīd tas bija otrais labākais rezultāts pasaulē. Šis lidojums arī pavēra ceļu pasta aviopārvadājumiem starp Ameriku un Eiropu. Turklāt sliktos laika apstākļos, bez radiosakariem un bez autopilota «Lituanica» lidojums izrādījies viens no precīzākajiem aviācijas vēsturē.

Авиаперелеты на мероприятия и события

Читайте также  «Sukhoi» lidmašīnu ekonomiskais izdevīgums var izrādīties mānīgs
Яндекс.Метрика